Smlouvu o narovnání a úpravě vzájemných vztahů, řešící financování veřejně přístupného luhačovického lázeňského areálu podepsali 30. května v budově luhačovické radnice starostka města Marie Semelová, generální ředitel akciové společnosti Lázně Luhačovice Eduard Bláha a Radek Skovajsa, ředitel obecně prospěšné společnosti Lázeňská kolonáda Luhačovice, která má pozemky areálu od Lázní pronajaty. Je tak po letech zažehnán spor mezi Lázněmi a městem, který se dostal až k soudu. Znění smlouvy předtím 29. května posvětili luhačovičtí městští zastupitelé, kteří schválili příslušné usnesení, v němž přijetí smlouvy odsouhlasili a pověřili starostku jejím podpisem. Díky smlouvě se vyřešila letitá otázka podílu města na financování údržby lázeňského areálu, který je veřejným prostranstvím.

Pět jednotek hasičů bylo vysláno v osm hodin večer k hlášenému požáru v bytovém domě v Luhačovicích na ulici Příční. Profesionální hasiči ze stanice Luhačovice a Uherský Brod a dobrovolní hasiči z Pozlovic, Luhačovic a Velkého Ořechova po příjezdu na místo události zjistili průzkumem, že se jedná o požár v podkrovním bytě čtyřpatrového bytového domu. Dle obyvatel se v bytě měla nacházet i jeho majitelka. To se naštěstí o chvíli později vyvrátilo, když se majitelka v době zásahu hasičů vrátila domů. V bytě v době požáru byla pouze kočka majitelky, která se silně nadýchala kouře, a již jí nebylo pomoci. Majitelka bytu následně skončila v péči přivolaných záchranářů.

Čeští a slovenští advokáti si letos velkolepě připomenou vznik samostatného Československa a oslaví tak 100 let české a slovenské advokacie. V září se sjedou do Luhačovic, podobně jako to na konci roku 1918 udělali jejich předchůdci. V připomínání osmičkových výročí ale nebudou jediní. Tento týden významné milníky mapuje ve spolupráci s Petrem Pithartem Jednota českých právníků, příští týden plánují historické reflexe zase někteří účastníci konference Olomoucké právnické dny. A v Bratislavě vystavují vůbec nejstarší československý zákon.

Kateřina Surá z luhačovického folklorního souboru Malé Zálesí se na Otevírání pramenů v Luhačovicích každoročně připravuje alespoň týden dopředu. „Už od pondělí žehlím rodinnou krojovou výbavu, to zabere hodně času, tak pět hodin,“ usmála se v neděli mladá žena, která na žehnání luhačovických pramenů nechyběla s celou, jak jinak krojovanou rodinou. Letošní tradiční Otevírání pramenů a tím i oficiální zahájení lázeňské sezony doprovázelo slunečné počasí, takže se Luhačovice o víkendu rozzářily, vykvetly a radovaly se společně s tisícovkami lidí.

Poslední dobou se dost mluví o návratu k přírodě. O tom, jak bychom měli vnímat roční období, jíst lokální suroviny, kupovat regionální výrobky, víc chodit do lesa a vůbec se trochu vrátit ke kořenům. Existují ale na světě místa, která se od přírody nikdy neodklonila. Řeč je o našich milých lázních Luhačovicích, a dneska bude taky o jejich nejslavnějším prameni – Vincentce. Pít vodu ze slaných pramenů chodili lidé i zvířata ještě dlouho dlouho předtím, než někdo tušil, že tu někdy nějaké Luhačovice budou. S velmi zajímavou myšlenkou přišel v 17. století lékař a profesor Johan Ferdinand Hertod. Tvrdil, že lidské organismy v každé části světa přejímají živiny z půdy a plodin v místě, kde žijí. A protože v Luhačovicích a okolí byly bohaté na vápenité prvky, které se v těle usazovaly, nabídla příroda lidem a živočichům léčivé prameny, které tyto usazeniny zase vyplavovaly z těla ven.

Lázeňskou sezónu v Luhačovicích na Zlínsku symbolicky zahájí Otevírání pramenů. Akce potrvá od pátku do neděle. Letošní program bude také o československé vzájemnosti a o připomenutí stého výročí založení Československa, řekla ředitelka pořádajícího Městského domu kultury Elektra Luhačovice Hana Slováková. V sobotní části programu vystoupí slovenský Funny Fellows Old Time Band na pódiu na Lázeňském náměstí. "Lidé se mohou těšit také na zajímavé přiblížení slovenského folklóru při nedělním vyvrcholení celé akce. Nedělních programů se kromě dalších zúčastní také soubor Poľana. Ten sice funguje v Brně, ale před lety ho tam založili studenti ze Slovenska, a i když působí u nás, věnuje se slovenskému folklóru," uvedla Slováková.

Jednou z tradičních benefičních pořadů občanského sdružení Korunka Luhačovice je akce Luhačovice, město zdraví a módy, která se koná v pátek 18. května v 19.00 v Městském kulturním domě Elektra. Letos uvidíte úžasné modely přední české návrhářky Beaty Rajské, Luďka Hanáka, Yvony Leitner a módní značky VABACI. Večerem vás provede Mahulena Bočanová s Martinem Dejdarem a pěveckým hostem bude Radim Schwab. Mezi krásnými modelkami uvidíte Anetu Vignerovou, Michaelu Habáňovou a Janku Slačkovou. Akci podpoří i král české choreografie Peter Varady a fotograf Jadran Šetlík.