Osobnosti spjaté s Luhačovicemi
Tools
Typography
Není snad jediného hosta v našich Iázních, kterého by neupoutalu stavba zvláštni svým stavebním stohem a barevnou harmonií.
Není snad jediného hosta v našich Iázních, kterého by neupoutalu stavba zvláštni svým stavebním stohem a barevnou harmonií.

Myslím na lázeňský dÚm Dušana ]urkoviče a jeho tvůrce - národního umělce architekta dr. h. c. Dušana Jurkoviče. Nejen tento dÚm - původně zvaný "Janův dům" - na památku svého projektanta v roce 1948 přejmenovaný na "Dům Dušana ]urkoviče" ale ještě několik jeho dalšich překrásuých staveb je rozeseto po luhačocickém dolí. Nedaleko lázeňské kolonády stojí ve stráni malebná "Chaloupka", v parku, ještě dříve než dojdeme k další Jurkovičově stavbě "Domu Leoše ]anáčka", dříve zvaněmu "Jestřabí", je původní hudební pa vilónek, několikrát již opravovaný. ale stále tak půvahný, jako by to ani nebylo přes 70 let, co jej architekt, Jurkovič vytvořil. 0 několik kroků dále za Domem L. Janáčka nás upou tá další typická Jurkovičova stavba. ]e to Lázeňská plovárna s budovou Vodoléčebného Ústavu, spojeného se slatinnými lázněmi a v Pražské čtvrti vila "Vlastimila". Poslední zastavení bude patřit "Slovácke bÚdě", původně zvané "Slovenská", kde se v době působení arch. Jurkoviče soustřudovala společnost Čechů a Slováků ke společným zábavám i vážným politickým a národnostním schůzkám.

Mimo tyto dusud uživané stavby vytvořil arch. ]urkovič v Luhučovicich ještě Inhalatorium, II. lázeňskou restauraci a mlékárnu. Tyto objekty však musely být vlivem nové výstavby a modernizace našeho města postupně zbořeny. Podle původních návrhů měl být celý střed lázní vystavěn v ]urkovičově slohu. Mělo jít především o vel ký společenský objekt "Slovensk dom", jehož vybudování prosazoval Jurkovičův přítel a Iázeňský lékař MUDr. Pavol Blaho i ředitel Iázní MUDr. František Veselý, ale finanční otázka tuto akci zmařila. Začalo se však uvažovat také o tom, aby se upustilo od vybudování Luhačovic v jednom stylu. Snad také proto se neuskutečnila stavba Slovenského domu a stavby "Domu Bedřicha Smetany" a "lázeňského divadla" byly svěřeny architektům jiného uměleckého po jetí. A tak jen těch několik ]urkovičových slaveb krášlí luhučovické Údolí jako vzácné skvosty. Jeho stavby se vyznačují především spojením lidových prvků, zvláště slovenských a valašských, s prvky moderními, čímž se dosahuje zvláštní, osobité umělecké krásy a barevné působivosti.