Čekaly skoro nejdéle. Lázně se tento týden konečně mohly naplno otevřít veřejnosti. Vyrazte do nich za léčbou, pokud jedete takzvaně „na křížek“, ale klidně i na dovolenou. V době, kdy jsou pobyty u moře rizikové, se lázně stávají vhodnou prázdninovou alternativou. Na způsobu „jak do lázní“ se nic nemění – postup zůstává i nadále stejný. To znamená, že pokud to vyžaduje váš zdravotní stav, máte právo požádat praktického lékaře nebo specialistu nejen o samotnou lázeňskou léčbu, ale i o konkrétní lázně, a dokonce i ubytovací zařízení, které chcete v rámci své indikace využít.

Proti způsobu vyplácení takzvaného kompenzačního bonusu podnikatelům poškozeným dopady epidemie koronaviru, který dnes schválila Sněmovna, protestují například Luhačovice na Zlínsku. Pro lázeňské město to znamená propad o 4,3 milionu korun, řekl starosta Marian Ležák (nez.). Sněmovna schválila, že kompenzace pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a malé společnosti s ručením omezeným budou vratkou sdílené daně, což dopadne na rozpočty samospráv. Sněmovna odmítla návrh Senátu, aby se příspěvek vyplácel přímo ze státního rozpočtu, a nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Senátní návrh měl zabránit tomu, aby obce a kraje přicházely o peníze z takzvaných sdílených daní, z nichž se příspěvek vyplácí. Podle senátorů a dalších odpůrců může připravit současný způsob výplaty příspěvku obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun.

Luhačovice v úterý 26. května patřily Otevírání pramenů, které město každoročně pořádá jako slavnostní zahájení hlavní turistické sezóny.  „Jsem velmi rád, že se nám podařilo i letos dodržet tradici a alespoň symbolicky jsme posvětili místní prameny a dali najevo, že turistický ruch v našem městě opět ožívá. Slavností jsme přímo navázali na pondělní otevření hotelů a restaurací. Právě po obtížném období se snažíme dělat pro propagaci Luhačovic jako turistické destinace maximum. Chceme dát najevo, že Luhačovice jsou na všechny hosty přichystány i v tomto roce a oficiální zahájení sezóny je toho dokladem,“ sdělil starosta Luhačovic Marian Ležák. 

Hlídka policistů z Luhačovic ve středu odpoledne zasahovala u případu krádeže jízdního kola v centru lázeňského města. "Po příjezdu na dané místo policisté uviděli, že lidé obestoupili pravděpodobnou pachatelku a zabránili jí tak v odjezdu na odcizeném jízdním kole. Muži zákona začali zjišťovat, jak se celá událost odehrála," informovala policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Představit Luhačovice jako ideální místo pro trávení letní dovolené nebo rodinného výletu. To je záměr nového reklamního spotu, kterým chce město přilákat v této sezóně turisty. Výrobu klipu realizuje místní agentura AB Manufaktura. „Zadáním bylo upozornit na všechny krásy, které Luhačovice nabízejí. Samozřejmě se tu představuje lázeňství, ale taky zdejší krásná příroda, unikátní architektura, folklor a možnosti sportu a wellness,“ nastínila Bára Majzlíková spolumajitelka AB Manufaktury. Protože Luhačovice jsou nedílně spojeny s jedinečnou atmosférou historických lázní, rozhodli se pojmout klip zajímavým způsobem.

Luhačovice se vyvěšením černé vlajky u místní radnice 26. května připojily k celostátnímu protestu proti záměru vlády přenést současné problémy ekonomiky na města, obce a kraje. Místo ze státního rozpočtu chce vláda totiž navrhovaný kompenzační bonus pro podnikatele získat z daní, které měli jít samosprávám. ČERNÝ DEN PRO OBCE A KRAJE proto společně vyhlásil na tento den Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR a Spolek pro obnovu venkova ČR. Právě 26. 5. o přijetí sporné změny zákona totiž poslanecká sněmovna parlamentu rozhoduje.

Přestože slavnostní květnovou akci Otevírání pramenů museli letos Luhačovice kvůli koronaviru odložit, do lázeňských ulic se vrací tradiční život. Po delší době jsou v nich vidět lidé, jak si z pítek nabírají léčivou vodu. Většina z nich se v souvislosti s uvolňováním vládních opatření otevřela veřejnosti před několika dny. „Pro mě osobně je to důvod do Luhačovic jezdit. Načepovat si vodu z léčivých pramenů a udělat si hezkou procházku. Zatím je ve městě ještě málo lidí, tak je to takové poklidnější,“ líčila ve středu při procházce kolonádou Svatava Orlová.