[Občanská iniciativa] Začátkem listopadu jsme se dozvěděli, že se má 3. prosince konat koncert kapely Ortel v městské příspěvkové organizaci Městského domu kultury Elektra v Luhačovicích. Vystoupení bylo přesunuto z Fryštáku, kde koncert Ortelu provozovatel tamního kulturního domu nepovolil. Spolu se skupinou přátel z Luhačovic a okolí jsme zformulovali otevřený dopis vyjadřující nesouhlas s konáním koncertu. Ten byl obratem zaslán elektronickou formou i poštou starostce Luhačovic i ředitelce MDK Elektra. Ani přes opakovanou prosbu o písemné vyjádření stanoviska k dopisu jsme žádnou odpověď neobdrželi.

Takové hřiště jako v Luhačovicích mají málokde. Na jeho rekonstrukci využila základní škola zejména dotace. „Peníze jsme získali ze tří zdrojů," vyjmenoval ředitel základní školy Roman Lebloch. „Dotace z Ministerstva školství činila asi 7,2 milionu korun, dotace od Zlínského kraje 600 tisíc a přibližně dva a čtvrt milionu korun zaplatila radnice z městského rozpočtu," vyčíslil ředitel školy.

Zejména dlouhotrvající sucha přispívají k znečištění oblíbeného luhačovického pramene Ottovka, který je už půl roku uzavřený. Potíže s kvalitou vody se navíc zřejmě budou opakovat stále častěji. Ani vydatné podzimní srážky nepomohly vyčistit pramen Ottovky v Luhačovicích od fekálních bakterií. Voda, která z něj vyvěrá, tak stále není pitná, přestože se její kvalita pozvolna lepší.

Slovenští lékaři, sestřičky a maséři jsou v Luhačovicích žádaní, mají to blízko. Lázně Luhačovice, a. s., si dlouhodobě udržují pozici Slováky nejnavštěvovanějších českých lázní. Zároveň však poskytují Slovákům i možnost dobrého zaměstnání v atraktivním prostředí světoznámých lázní. Ze současných 600 osob, které akciová společnost Lázně Luhačovice zaměstnává, je 32 původem ze Slovenska. Pravděpodobně jde i o nejvyšší počet Slováků zaměstnaných v jedněch z českých lázní. Společnost hodlá počty zaměstnaných Slováků zvyšovat a nahradit tak úbytek českého personálu, který dlouhodobě chybí, hlavně kvůli práci v Německu a Rakousku. Informoval o tom výkonný ředitel Lázní Luhačovice, a. s., Jiří Dědek.

Zvyšující se životní tempo, požadavky na vyšší výkonnost v zaměstnání a stres, to jsou hlavní příčiny, které mohou vést až k takzvanému syndromu vyhoření. Podle statistik jsou ohroženy nejvíce profese spojené s přímým kontaktem s lidmi. Zvládat práci manažera není snadné ani podle Petra Boráka, a to nejen v hotelnictví.

Jeden z dalších charitativních projektů připravuje na druhou listopadovou neděli nezisková organizace KORUNKA LUHAČOVICE. Charitativní bazar oblečení a módních doplňků se uskuteční v prostorách zlínského zámku. Akce je naplánována na neděli 13. listopadu od 9.00 do 16.00 hodin. Lidé mohou módní oblečení a doplňky darovat do 10. listopadu. Mezi prodávaným zbožím bude i oblečení od známých osobností, které se takto rozhodly podpořit charitativní projekty KORUNKY LUHAČOVICE.

Společně se svým bratrem a kolegou se rozhodli vzít do rukou osud Augustiniánského domu v Luhačovicích, který se nachází na samém konci lázeňského centra, v takzvané Pražské čtvrti. „Když jsme se o hotel začali v roce 2006 zajímat, byla to ruina. Několik desítek let totiž budova chátrala," vzpomíná generální ředitel hotelu Petr Borák. Od té doby ušel Augustiniánský dům kus cesty a dnes je z něj 4****superior wellness hotel.